Co udělat v srpnu?
Vysázet cibulky rostlin
Již teď můžete začít s přípravou zahrady na příští rok. Jarní květiny jako jsou tulipány, narcisy, krokusy atd. mohou být od konce srpna sázeny do země. Cibulky můžete ale sázet i později tak dlouho, než půda úplně zamrzne.
Obnovit mulčovací posyp
Dřeviny s povrchními kořeny jako jsou rododendróny, azalky, ale také ostružiny a maliny potřebují obnovit mulčovací posyp. Pro rododendrony, azalky a borůvky Heideroba se hodí rašelina, ovocné dřeviny mají raději listí nebo kompost . Díky tomuto posypu se v půdě déle drží vláha a rostliny nemohou vysychat.
Péče o trávník
Trávník by měl být nejen pravidelně sekán, nýbrž i hnojen a zavlažován. Nezastřihávejte trávník příliš nakrátko, jinak se vytvoří na Vašem trávníku nehezká žlutá místa. Rovněž byste měli používat zavlažovač trávníku také jen v časných ranních nebo ve večerních hodinách (Nebezpečí spálení!). Tady platí: Lepší je delší a vydatnější kropení než krátké závlahy. U hnojení platí: Méně je více a platí to samé co u stříhání a zalévání: ráno nebo v podvečer. Hnojení je nejvhodnější za kalného deštivého počasí.
Rostliny v truhlících
Balkonové rostliny a rostliny v květináčích zalévejte pravidelně až dvakrát denně, při vysokých teplotách se voda odpařuje velmi rychle a rostliny potřebují více vody. Převislé rostliny postavte nejlépe do vědra s vodou a rostlinu nechte pár minut sát. Zalévejte pokud možno dešťovou vodou nebo vlažnou vodou z vodovodu. Ledová voda je pro rostliny šok. Závěsné koše, nádoby a vrhlíky se zásobníkem vody Vám ušetří mnoho práce a umožní Vám kdykoliv sledovat stav vody.Odkvetlé květy nadále odštipujte. U rostlin, které zimují v nemrznoucím prostředí pomalu vysazujte hnojení, aby se stačily uzavřít.
Odštípat květy jahodníků
Kvetou Vaše čerstvě vysazené jahody? Pak je můžete samozřejmě nadále obdělávat a sklízet ještě tento podzim čerstvé plody. Plody ale nebudou moci z důvodu nedostatečného a příliš krátkodobého slunečního svitu zcela dozrát a budou i méně sladké. Radíme Vám květy v pravý čas odtřihnout, aby rostliny nabyly sílu na příští jaro.
Zastřihnout modrý déšť
Zastřihněte Váš modrý déšť, aby zůstaly nejlépe jen tři listy na každém výhonku. Tak zabráníte přílišnému růstu rostliny a rostlina bude mít více síly a pokvete silněji.
Obaleč jablečný
Teď v pozdním létě začíná již druhá generace obaleče jablečného se svými neplechami. Zarazíte tohoto zlořáda tím, že na stromy zavěsíte feromonové pasti a zabráníte tím jeho napadení.
Muškátová sněť
Muškátovou sněť poznáme podle světlých fleků na listech muškátu. Otočíte-li listy, objevíte po nějaké době kruhové hnědé výtrusové váčky, které praskají a plíseň se tak větrem a deštěm dále rozmnožuje. Postižené flekaté listy okamžitě odstraňte a vyhoďte do popelnice.